Cookies

Ta strona korzysta z plików cookies

Inicjatywa Wydawnicza Jerozolima

okładka

Idźcie, jesteście posłani

Tomasz Alexiewicz OP

Ilustracje Justyna Czyżak
Wydanie 1
Rok wydania 2018
Książka posiada imprimatur
ISBN 9788389282712
Format 14,5x20,5 cm
Ilość stron 330
Wydawnictwo Inicjatywa Wydawnicza Jerozolima
Oprawa

28,35 25,51 zł

(24,30 + VAT)

-10%

Oszczędzasz 2,84 zł

Przeczytaj fragment

Zanim nastąpi posłanie, konieczne jest doświadczenie Bożej …

Zanim nastąpi posłanie, konieczne jest doświadczenie Bożej miłości. Nie da się głosić Dobrej Nowiny bez przyjęcia jej w głębi własnego serca. Poznanie kim jest Bóg i poznanie Jego akceptującej bezwarunkowo miłości, odkrycie Go w sobie i w drugim człowieku – w relacjach, we wspólnocie, w służbie innym. Bo kto znajdzie Boga – doświadczy miłości i miłosierdzia, ten zapragnie dzielić się z innymi.
Człowiekowi potrzeba transcendencji, czyli przekroczenia siebie i znalezienia swojego zakotwiczenia poza sobą. Kościół Katolicki od samego początku żył w świecie, nie uciekał od świata, ale go przemieniał. Czasami przychodzi do mnie człowiek i żąda: „niech mi ksiądz udowodni”. Szuka prawdy, ale chce ją mieć „na tacy”. Mówię mu wtedy, że jeśli dziś będę miał lepszą kondycję, to ci udowodnię, a jutro będę miał gorszą kondycję, więc nie udowodnię. I komu ty wierzysz? Mnie czy Bogu? Wiara, prawda wiary, to jest coś pomiędzy tobą i Bogiem. To Duch Święty doprowadza do prawdy, ja jedynie mogę powiedzieć, dlaczego ja wierzę, dlaczego Kościół wierzy i jak w tej wierze trwać.
W tej książce Bóg nie jest abstrakcją, ale częścią (albo nawet całością) życia autora, który podporządkowuje Mu wszystko inne. Dlatego słowo brzmi tak przekonująco. Jest to opowieść o relacji wiodącej ku wieczności. Jednak nie w samotności, ale pociągając za sobą innych (dlatego wspólnota, dlatego charyzmaty):
Jesteśmy razem tylko dlatego, że zwołał nas Pan Jezus, że chcemy żyć w przyjaźni, uczyć się znosić swoje słabości i nawzajem sobie przebaczać. […]Każda grupa, czy wspólnota istnieje nie tylko po to, by zaspokoić potrzeby psychologiczne, nie tylko po to, by uświęcać swoich członków przez praktykę przebaczenia i przyjmowania przebaczenia, by stawać się miejscem radości i przebaczenia, ale także po to, by dzielić się z innymi otrzymaną łaską, by nieść Dobrą Nowinę tym, którzy jej potrzebują. Winniśmy pytać się indywidualnie i we wspólnocie: „Panie Jezu, powiedz mi, co mam robić?”, „Co mamy czynić, gdzie chcesz nas posłać?” Mamy pytać komu, kiedy i w jaki sposób mamy być świadkami. Ewangelizacja oparta o posłuszeństwo pomaga w tym, by objawiała się chwałą Pana Jezusa a nie naszą.

Łaska bazuje na naturze:
- Kim jestem? Tożsamość i powołanie człowieka;
- O szukaniu perły, czyli hierarchia wartości;
- Wolność, czyli o podejmowaniu decyzji;
- Nosisz zbawienie w plecaku;
- Nie napinaj się, czyli o uświęceniu codzienności w życiu chrześcijańskim;
- O powołaniu;
- Nie bądź sroką, czyli o służbie w Piśmie Świętym;
- Gliniany dzban. Jak rodzi się wspólnota?;
- Od charyzmatu do cnoty;
- Kościół albo będzie charyzmatyczny, albo go nie będzie wcale;
- Wiara w pigułce, czyli sekty;
Rekolekcje z Całunem Turyńskim:
- To nie jest obraz;
- Podstawowe daty z historii Całunu;
- To cud, że przetrwał;
- Piąta Ewangelia, której nauka nie potrafi wytłumaczyć;
- Kim jest Jezus?;
- Skutki grzechu w ciele;
- Boże Miłosierdzie w wyznaniu grzechów;
- Tajemnice Światła. Rozważania różańcowe.

przejdź do strony autora
Tomasz Alexiewicz OP

Tomasz Alexiewicz OP (1948-2016) urodził się w Poznaniu i tu skończył psychologię na UAM. W 1973 r. wstąpił do Zakonu Dominikanów. Po studiach w Krakowie i święceniach kapłańskich wrócił w r. 1980 do Poznania. Był tam duszpasterzem akademickim - założycielem i opiekunem charyzmatycznej Wspólnoty Jerozolima. W czasie stanu wojennego był …